Architektura wnętrz w poszukiwaniu inspiracji
Nie zawsze od zaraz, na już mamy gotowy pomysł na projekt wnętrza. Czasem trzeba wnętrze poczuć, zbadać, sprawdzić jego historię, oczekiwania użytkowników. By móc wykonać ciekawy, nietuzinkowy ale i profesjonalny projekt aranżacji wnętrza. Architektura wnętrz to swego rodzaju sztuka, stąd też pomysły i artystyczna wizja projektanta są wskazane.
Przeglądanie zdjęć
Wbrew pozorom przeglądanie cudzych projektów to nie zbrodnia ani akt nieprofesjonalizmu. Katalogi producentów tekstyliów, mebli, dodatków i dekoracji to również kopalnia pomysłów. Przeglądanie zdjęć wykonanych realizacji jest świetną inspiracją dla początkujących projektantów. Mogą w ten sposób zaczerpnąć wiele pomysłów i zastosować je w swoim projekcie łącząc kilkanaście elementów z różnych projektów w jeden spójny własny koncept. Inspiracje bywają też podwaliną do obróbki i modyfikacji projektu.
Metoda prób i błędów
Niemalże każdy dobry projekt jest w trakcie realizacji modyfikowany. Projektant winien mieć gotową alternatywę w razie wystąpienia problemów technicznych, bądź koncepcyjnych. Niestety nie zawsze da się wszystko przewidzieć. Może dopaść realizatora problem z dostępnością na przykład tkaniny. Bądź też w wyniku naturalnego oświetlenia dane rozwiązanie się nie sprawdzi. Wówczas projektant winien umieć zarządzać zmianą i podejmować decyzje co do zmian, które muszą mimo wszystko trzymać projekt w ryzach. Metoda prób i błędów w tym przypadku się nie sprawdza. Improwizacja to bardzo ryzykowne podejście do projektu, chociaż niektórym się doskonale udaje traktując projekt niczym płótno malarskie. Wprowadzanie zmian i poprawek projektowych na etapie realizacji nie jest złe, niemniej utrudnia osiągniecie na czas efektu końcowego.
Twórczy nieład
Doskonałe pomysły przychodzą do głowy nieoczekiwanie. Architektura wnętrz jest specyficzną dziedziną, w której liczą się zasady, ale i przekraczanie granic. Czasem z pozoru nieład, wręcz bałagan mogą dawać idealny efekt. Wyczucie smaku jest kluczowe dla powodzenia takiej decyzji. Nie zawsze projekt musi być dopracowany w każdym drobiazgu. Niedbałość planu tworzy pole do popisu na tak zwaną ostatnią chwilę. Podobnie jak wielość rozwiązań konkurencyjnych pozwala wybrać spontanicznie ostateczne rozwiązanie. Różnorodność nie musi oznaczać chaosu.